Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

LEGO – kreatívna zábava aj investiční príležitosť

Jednu z najobľúbenejších stavebníc na svete pozná snáď každý. Pomáha rozvíjať jemnú motoriku, kreativitu, schopnosť riešiť problémy, trpezlivosť a vytrvalosť, priestorové myslenie, matematické schopnosti či sebadôveru. Tento rok oslávi už 90. výročie.

Stavebnice LEGO milujú deti, teenageri aj dospelí. Deťom so špeciálnymi potrebami (s autizmom, aspergerom či hyperaktívnym deťom) dokonca pomáha rozvíjať niekoľko zručností ako sú neverbálna a verbálna komunikácia, zameranie sa na úlohu či tímová práca. 

NAZRIME DO HISTÓRIE – AKO LEGO VZNIKLO?
V roku 1916 sa dánsky stolár Ole Kirk Christiansen pustil do výroby nábytku. Bohužiaľ, stolárska dielňa mu v roku 1924 vyhorela. Christiansen sa však nevzdal, začal odznovu a v roku 1932 prešiel okrem nábytku aj na výrobu lacných drevených hračiek pre deti. O tri roky neskôr pomenoval svoju spoločnosť LEGO, podľa dánskeho výrazu “leg godt”, teda “hraj sa dobre”. Pritom ani netušil, že po latinsky znamená „lego“ “dať dokopy“. Skvelá náhoda, čo poviete?

„Samozapadajúce“ drevené kocky však nevytvoril on, ale Brit menom Hilary Fisher Page pre spoločnosť Kiddicraft. Do spoločnosti LEGO sa tento produkt dostal náhodou spolu s prístrojom na tavenie a formovanie plastu. Spoločnosť tak začala vyrábať drevené kocky, ktoré neskôr nahradili plastové.

A tak vznikol v roku 1949 prvý prototyp dnešných obľúbených LEGO kociek. Vyzerali dosť podobne ako teraz, avšak spodná časť bola úplne dutá, čo mierne obmedzovalo hru. Jednotlivé dieliky do seba nezapadali pevne a výsledkom boli krehké, neprenosné konštrukcie. Výrazný zlom nastal v roku 1958, kedy bola na kockách patentovaná forma, akú poznáme dnes.

Popularita skladačiek rástla po celom svete a s ňou prichádzali aj nové nápady. Firma začala predstavovať stále zložitejšie stavebnice s priloženými inštrukciami. Neskôr spoločnosť predstavila verziu DUPLO, ktorá bola určená pre najmenších a cieľovú skupinu si získavala vďaka svojej jednoduchosti. V roku 1978 predstavili prvé LEGO postavičky, ktoré sú dnes kultovým symbolom spoločnosti. Postupne sa začali rozširovať o rôzne príbehy a sety. Veľkú popularitu získavajú najmä licencované.

SÚČASNOSŤ
Medzinárodná korporácia LEGO Group sídli v centre Dánska v meste Billund, ktoré zamestnáva približne 120 dizajnérov. Menšie kancelárie zaoberajúce sa dizajnom sú aj v Nemecku, Japonsku či Španielsku. Kým spoločnosť uvedie na trh nový produkt ubehne približne 12 mesiacov, ktoré sú rozdelené do vývojových fáz. 

Do dnešného dňa existuje už viac ako 400 miliárd vyrobených LEGO kúskov. Kocky sa vyrábajú v Dánsku, Česku, Maďarsku a v Mexiku. Formy na jeho výrobu sú tak presné, že iba 18 kociek z 1 milióna zlyhá v testoch kvality.

Tromi najdlhšie vyrábanými sériami sú Lego City (zobrazujúce mestský život), Lego Castle (stredoveké hrady a rytieri, už sa prestali vyrábať) a Lego Technic (špeciálne mechanické stavebnice). V 90. rokoch 20. storočia začali vyrábať licencované série, ktoré sú stále viac populárne.  

V súčasnosti je v predaji 43 rôznych tém, v rámci ktorých nájdete veľké množstvo rôznych stavebníc LEGO (ďalších 107 tém sa postupne prestalo vyrábať). Sú to napríklad:

DUPLO
Produktový rad LEGO DUPLO je určený pre deti od 1 do 5 rokov. Kocka DUPLO je dvakrát väčšia ako štandardné LEGO kocky. Figúrky sú väčšie a nedajú sa rozobrať, stavebnice obsahujú aj zvieratá, kvety, pracovné nástroje a ďalšie diely pre malých staviteľov.

ALLTOYS

CLASSIC 
Podporuje a inšpiruje nekonečné stavanie podľa vlastnej fantázie, demonštruje univerzálnosť kociek LEGO®.

ALLTOYS

FRIENDS
Najnovšia a zatiaľ najúspešnejšia podtéma, ktorá bola určená pre dievčatá. Súpravy Friends, ktoré vyšli v roku 2012, predstavili veľa rôznych farebných kociek, ako aj nové doplnky a zvieratá. Sleduje príbehy piatich dievčat, Olivie, Mii, Andrey, Emmy a Stephanie. Téma nemá minifigúrky, namiesto toho sú tu mini-bábiky.

ALLTOYS

NINJAGO
Vstúpte do fascinujúceho sveta NINJAGO, v ktorom nebojácni nindžovia čelia silám zla. Deti si zamilujú detailne prepracované dobrodružné modely z kociek LEGO, ktorých súčasťou sú najrôznejšie postavy, draci, roboti a ozbrojené vozidlá z populárneho televízneho seriálu NINJAGO Majstri Spinjitzu.

ALLTOYS

LICENCOVANÉ TÉMY
Založené na televíznych seriáloch, filmoch a videohrách. Úplne prvá licencovaná súprava sa volala Wooden Pluto, ťahacia hračka založená na psovi Mickey Mouse. Bol vyrobený v 50-tych rokoch minulého storočia, keď LEGO vyrábalo drevené hračky. Potom, čo sa LEGO stalo hračkou, ktorú poznáme dnes, prvou licencovanou témou boli Star Wars pre System a Medvedík Pú pre DUPLO, vydané v roku 1999. V súčasnosti existuje množstvo licencovaných tém ako Marvel, DC, Harry Potter, Minecraft, Star Wars, Disney a i.

ALLTOYS

TECHNIC
Súpravy TECHNIC, vydané v roku 1977, využívajú časti ako ozubené kolesá, nápravy a konektory na vytváranie viac mechanických modelov. 

CITY
Stavebnice rady LEGO City deťom prinášajú neobmedzené herné možnosti v podobe realistických vozidiel, prepracovaných budov a inšpiratívnych postáv.

ĎALŠIE DRUHY LEGO ZÁBAVY
Milovníci LEGA môžu okrem stavania stavebníc navštíviť niektorý zo zábavných parkov LEGOLAND, pozrieť si LEGO film alebo zahrať videohru z LEGO prostredia.

LEGOLAND PARK
Ide o obľúbený rveťazec zábavných parkov na celom svete. V súčasnosti je ich 8: v Billunde – Dánsku, Windsore – Spojenom kráľovstve, San Diegu – Kalifornii (USA), Günzburgu – Nemecko, Orlande – Floride (USA), Nusajaya – Malajzii, Dubaji – SAE, Nagoji – Japonsko, Goshen – New York (USA). LEGOLAND Parky vlastní a prevádzkuje spoločnosť Merlin Entertainment.

INVESTIČNÁ PRÍLEŽITOSŤ
Prestížny ekonomický magazín Bloomberg označil zbieranie stavebníc LEGO za skvelú alternatívu k akciám či dlhopisom čo svedčí o obrovskom úspechu tejto značky. Dopyt na zberateľskom trhu je obrovský, čo ovplyvňuje cenu stavebníc, ktoré sa vypredali a už viac do predaja neprídu. Napríklad cena lode Millennium Falcon sa v priebehu 9 rokov takmer zdesaťnásobila. Stavebnice ako Harry Potter alebo Star Wars podľa jednej ruskej štúdie dosahujú návratnosť 11% ročne, čo je viac ako výkon akciového trhu. Najviac sa tak oplatia licencované stavebnice prevažne malých a veľkých rozmerov.  Na to aby ste na LEGU zarobili je však potrebný výber správnej investičnej stratégie a znalosť produktov. Ktoré patria medzi exkluzívne, extra podarené a populárne? To je dôležitá otázka, na ktorú najlepšie odpovedia verní LEGO fanúšikovia. Nevyhnutnosťou tiež je, aby stavebnica nebola otvorená. Nerozbalenú ju musíte mať doma niekoľko rokov a dať pozor na skladovanie, aby napríklad nezvlhla. Vydržali by ste ju neotvoriť? 🙂

Do ktorej skupiny patríte vy – kupujete LEGO svojim blízkym, staviate ho radi sami alebo by ste ho kúpili jedine ako dlhodobú investíciu?

Top