Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Ako predchádzať predčasnému starnutiu pleti?

Rokmi naša pleť stráca pružnosť a viditeľnejšie sú vrásky, opuchy, pigmentové škvrny a ďalšie nedokonalosti. To, akú pleť máme vo vyššom veku závisí nielen od génov a hormónov, ale vo veľkej miere od toho, ako sa k nej správame každý jeden deň. 

Čo všetko má vplyv na kvalitu našej pleti?

SLNENIE
Táto momentálne aktuálna záležitosť nie je na začiatku tohto článku náhodne. Prílišné vystavovanie slnku totiž spolu s nedostatočnou slnečnou ochranou stojí za viac ako 80% predčasného starnutia pleti. UVA a UVB žiarenie vyvolávajú v tele uvoľňovanie voľných radikálov a tie poškodzujú bunky pleti a urýchľujú fotostarnutie. Prejavuje sa to výraznejšími vráskami či stratou objemu a pružnosti pleti. Prípadné spálenie naviac prináša so sebou okrem bolesti aj riziko pigmentových škvŕn, alergické reakcie a samozrejme riziko rakoviny kože. 

Základom starostlivosti o pleť, aby sme predišli predčasnému starnutiu, je vyhýbanie sa nadmernému vystavovaniu slnku a používanie slnečnej ochrany. Okrem zakrývania odhalených častí tela počas najprudšieho slnka najmä v obedných hodinách, či používania pokrývok hlavy, je dôležité používať prípravky so SPF. Vyberajte ich podľa vášho typu pleti a oblasti, v ktorej sa nachádzate. Číslo ochranného faktora na opaľovacom prípravku znamená, koľkonásobne si vďaka nemu predĺžite čas strávený na slnku bez rizika spálenia pokožky v závislosti od vášho typu pokožky. 

Najsvetlejší typ si napríklad použitím prípravku so SPF 30 zabezpečí 10 x 30 = 300 minút na slnku. Myslite na to, že opaľovací krém sa postupne stiera pri styku s vodou, pieskom a samozrejme s uterákom. Opätovné nanesenie krému však neznamená ďalšie predĺženie času, ktorý môžete stráviť na slnku! Maximálnu dĺžku pobytu na slnku určuje hodnota ochranného faktora, ktorý použijete. Každé ďalšie použitie krému (po plávaní, utretí pokožky atď.) obnoví požadovanú úroveň ochrany, ale nepredĺži ju. 

Drogéria dm: Nivea Sun Hydratačný sprej OF50+, Mádara prírodný telový krém SPF30, Bioderma Photoderm gél – krém SPF 50+ minimalizuje riziko hyperpigmentácie a zosvetľuje tmavé škvrny, Fluid na opaľovanie Sun dance Anti-Age OF 50

Lekáreň Dr. Max: URIAGE BARIÉSUN Ultra ľahký pleľový krém SPF50+, SKINEXPERT by Dr.Max SOLAR SPF 50+ opaľovací krém, SKINEXPERT by Dr.Max SOLAR SPF 50+ opaľovacie mlieko, SKINEXPERT by Dr.Max SOLAR SPF 50 opaľovací olej 

Neotvorené opaľovacie prípravky majú trvanlivosť cca 30 mesiacov, otvorené iba približne 12 mesiacov, vyvarujte sa teda spotrebe starších prípravkov. Nemusia spôsobiť škodlivú reakciu na pokožke, no ich ochranný účinok môže byť znížený.

PUPA MILANO: Opaľovací krém SPF 15, Opaľovací krém SPF 50, Dvojfázový neviditeľný sunscreen SPF 15, Dvojfázový neviditeľný sunscreen SPF 50 

Veľmi dôležité je chrániť aj deti už od malička. Vyhýbať sa priamemu slnku počas leta je ideálne medzi 10tou a 16tou hodinou. Dôležité je tiež chrániť odhalené časti tela oblečením, používať pokrývku hlavy a slnečné okuliare. A samozrejme kvalitné opaľovacie prípravky.

Lekáreň Dr. Max: SKINEXPERT by Dr.Max SOLAR SPF 50 opaľovacie mlieko pre deti, SKINEXPERT by Dr.Max SOLAR SPF 50+ opaľovací krém pre deti

ODLIČOVANIE
Aj vy pri odličovaní krúžite po pleti s odličovacími tampónmi a na tampón ešte aj tlačíte v presvedčení, že takto dôjde k lepšiemu a rýchlejšiemu odstráneniu líčenia? Žiaľ, rýchlejšie dôjde aj ku poškodeniu kolagénových vlákien a k narušeniu štruktúry pleti. Na odstránenie mejkapu sú najlepšie čistiace pleťové oleje alebo mlieka, pretože rozpustia okrem make-upu aj nečistoty a kožný maz. Nanášajte ich na tvár prstami a krúžte nimi po pleti cca minútu. Až potom  prídu na rad tampóny, ktorými prípravok s nečistotami len zľahka zotriete. Použiť môžete aj veľmi jemný odličovací uteráčik z mikrovlákna. 

Pri odličovaní očí na trenie tampónom radšej zabudnite. Dobre ho navlhčite očným odličovačom a na viečka len priložte a mierne pritlačte tak, aby sa líčenie a maskara rozpustili. Asi po 10 sekundách jemne zotrite a pokračujte v odličovaní až bude vatové koliesko čisté.

VÝŽIVA ZVONKA
Vrásky sa v istom veku objavia u každého človeka. Je však rozdiel, či sa prvé mimické vrásky objavia už po dvadsiatke alebo po štyridsiatke. Ak budete používať kvalitný krém na vrásky, môžete ich vznik na vašej pleti oddialiť. Oleje, séra alebo krémy na vrásky začnite používať ešte skôr, ako sa prvé vrásky objavia.

Drogéria dm: Kozmetická sada Nivea Cellular Elasticity Duopack, Pleťové sérum Beauty Hyaluron, Pleľové sérum s retinolom Beauty Collagen, Vyplňujúca 7-dňová pleťová kúra v ampulkách Revitalift Filler, Obnovujúca 7-dňová pleťová kúra v ampulkách Revitalift Laser X3

YVES ROCHER: Vysoko regeneračné sérum Anti-Age Global, Dvojfázové regeneračné sérum na noc Anti-Age Global, Rozjasňujúca emulzia s OF30, Rozjasňujúca kúra Anti-Age Global

Lekáreň Dr. Max: URIAGE AGE PROTECT očný krém pre všetky typy pleti, URIAGE AGE PROTECT sérum pre všetky typy pleti, URIAGE AGE PROTECT denný krém pre normálnu až suchú pleť, URIAGE AGE PROTECT nočný krém pre všetky typy pleti

VÝŽIVA ZVNÚTRA
Vyvážená strava bohatá na čerstvé ovocie a zeleninu poskytuje dobrý zdroj antioxidantov. Vďaka tomu môžete pomôcť zmierniť oxidačný stres a zabrániť predčasnému starnutiu. Konzumácia omega-3 mastných kyselín (ryby, orechy) udržuje pokožku vláčnu a sviežu, čo pomáha oddialiť tvorbu vrások. Zdravá strava môže tiež spomaliť proces všeobecného starnutia organizmu.

A pozor, ak milujete sladkosti a jete ich príliš často, ste náchylnejší na tvorbu tmavých kruhov pod očami, opuchov a vrások.

FAJČENIE A ZNEČISTENÉ OVZDUŠIE
Chemické látky a nikotín obsiahnutý v cigaretách aktivujú oxidačný stres podobným spôsobom ako znečistené ovzdušie. Ak chcete pomôcť zabrániť predčasnému starnutiu svojej pleti, riešenie je jednoduché a náročné zároveň = prestaňte fajčiť. Vyhýbajte sa tiež zafajčeným priestorom a pokiaľ žijete v meste, kde je vzduch príliš znečistený, o to dôkladnejšie používajte ochrané prípravky so SPF.

SPÁNOK
Spávate pravidelne menej ako 7 hodín? Vaša pleť sa vám za to nepoďakuje. Následky možno neuvidíte hneď, postupne, pomaličky sa však prejaví rýchlejšie starnutie organizmu. To má za následok hlbšie vrásky, väčšie očné vačky, suchšiu pleť či zhoršenie kožných problémov. Pozor aj na to ako spíte. Ideálne je spať na chrbte, dlhému spaniu s tvárou zaborenou do vankúša sa pokúste vyhnúť. Znižujete si tým totiž proces tvorby a obnovy kolagénu a vaša pokožka je náchylnejšia na tvorbu vrások.

Starostlivosť o pleť sa vám 100%tne vráti. Síce nie dnes, no o niekoľko rokov jednoznačne áno. A kto by nechcel vyzerať mladšie… 😉

Top