Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Deti a letné ochorenia & tip na lekárničku

Sychravá jeseň a chladná zima sú za na nami a vy ste si vydýchli, že máte aspoň na pár mesiacov pokoj s detskými chorobami? Žiaľ, aj leto so sebou prináša viaceré riziká ochorení, ktoré nás môžu zavrieť na izbu a prekaziť mnohé plány.

Niektorým letným ochoreniam a zdravotným komplikáciám sa dá (aspoň čiastočne) predchádzať, na iné veľký vplyv nemáme. Preto treba byť pripravený riešiť ich čo najrýchlejšie a dúfať, že budú trvať čo najkratšie. Väčšina detí môže po odznení najakútnejších príznakov tráviť aspoň pár hodín vonku. Vyvarujte sa však kúpaniu a pobytu na slnku. Hranie zvoľte kľudné, aby sa dieťa príliš nenamáhalo a obmedzte stretnutia s kamarátmi. 

ČREVNÉ PROBLÉMY
Patria medzi najčastejšie zdravotné komplikácie spojené s letom. Spôsobené sú väčšinou nesprávne skladovaným jedlom a surovinami počas teplých dní, nedostatočne uvareným jedlom, neumytým ovocím, ale aj pitím vody a konzumovaním ľadu v rizikových krajinách. Pozor dávajte najmä na konzumovanie zmrzliny, majonézových jedál, či neumyté ovocie. 

Keď už má dieťa črevné problémy, pomôže diétna strava (sucháre, suché pečivo, varená ryža, čierny alebo kamilkový čaj) a dostatočný príjem tekutín. Ak dieťa stráca opakovanými hnačkami veľa tekutín, odmieta piť alebo trpí vysokými teplotami, okamžite navštívte lekára. Väčšinou by sa však mal stav do 2 dní začať zlepšovať.

LETNÁ CHRÍPKA ALEBO PRECHLADNUTIE
V lete ju spôsobujú enterovírusy, ktoré sa množia v črevách. Zvyčajne má miernejší priebeh ako klasická chrípka v chladnom období. Charakteristická je pre ňu horúčka trvajúca v priemere 3 dni a ľahký zápal hrdla. Môže sa však pridružiť aj zvracanie, bolesť hlavy a bolesť svalov. Predchádzať jej môžete dôkladným umývaním rúk po použití toalety, pozor tiež na príliš dlhé kúpanie detí v chladnej vode (mokré plavky pri pobyte na suchu hneď vymeňte za suché), ak sú spotené, vyhnite sa prievanu, telu zle robia aj chladené nápoje. Dbajte na dostatočný pitný režim, netrávte veľa času opaľovaním, pozor aj na klimatizáciu. Deťom dajte v horúce dni radšej ovocie než zmrzlinu a nanuky. Ak už sa letná chrípka prejaví, zostaňte v posteli alebo aspoň vo vnútri mimo slnka, pite dostatok tekutín, užiť môžete bežné lieky na teplotu s paracetamolom alebo brufenom, ktoré môžete doplniť zábalmi nôh. Ak sa stav nezlepší do 3 dní, navštívte svojho lekára, keďže môže ísť už o angínu.

LETNÁ ANGÍNA
Znamená bolestivý zápal krčných mandlí, prejavuje sa horúčkou, bolesťou hrdla, citlivými krčnými lymfatickými uzlinami. Príčina môže byť bakteriálna, vírusová či mykotická. Spúšťačom môže byť vyčerpanosť organizmu, konzumácia zmrzliny, studených nápojov či pobyt v klimatizovanej miestnosti alebo aute. Ak chcete znížiť šance, že vám pokazí letnú dovolenku, ponúknite deťom namiesto nanukov a zmrzlín radšej ovocie, nápoje bez ľadu a klimatizáciu nenastavujte na príliš chladné teploty oproti tým vonkajším. Lekár po vykonaní CRP testu určí, či je potrebná liečba antibiotikami, alebo je angína spôsobená vírusom. Vtedy liečba prebieha symptomaticky – tlmí sa horúčka, bolesť, užívajú sa lieky proti kašľu, nádche, podporuje sa imunita. Liečba trvá cca 10 – 14 dní.

ZÁPAL STREDNÉHO UCHA
Často a radi sa vaše deti ponárajú počas kúpania? Vtedy sú žiaľ náchylnejšie na túto nepríjemnú chorobu. Po každom kúpaní je dobré dostať všetku vodu z ucha potrasením hlavy, alebo skákaním na jednej nohe so zaklonenou hlavou. Ak už dieťa má ľahké podráždenie ucha a bolesti, pomôcť môžu lieky proti bolesti napr. s obsahom paracetamolu alebo brufenu. Ak však bolesť neprechádza a dieťa má aj horúčku, treba vyhľadať pediatra, ktorý pravdepodobne nasadí antibiotiká.

ÚPAL A DEHYDRATÁCIA
Je leto, a tak deti trávia viac času hraním sa a kúpaním na slnku. Čas beží rýchlo a ani si neuvedomíme, že takto strávia aj niekoľko hodín. Organizmus sa prehrieva a dehydruje, obzvlášť pri zvýšenej fyzickej aktivite.

PRÍZNAKY A LIEČENIE DEHYDRATÁCIE
Dieťa je unavené, prestáva močiť, má suchý jazyk a zvýšenú teplotu. Vyzlečieme ho a uložíme do chladnej miestnosti. Teplotu nezrážame náhle liekami proti teplote, využijeme radšej zábaly a pomalé podávanie tekutín. Čistá voda vhodná nie je, najlepšie sú minerálky a riedené ovocné šťavy, pripraviť si tiež môžeme roztok z 1čl soli a 1 l vody. Ak je dieťa apatické, treba vyhľadať odbornú pomoc.

PRÍZNAKY A LIEČENIE ÚPALU
Pri extrémnych teplotách sa organizmus nekontrolovateľne prehrieva, čo môže v tele spôsobiť krízu. Príznaky môžu byť pozvoľné, ale aj rýchle. Teplota môže stúpnuť až do 41 stupňov, pridruží sa únava, nevoľnosť, zvracanie, rýchly tep, suchá červená pokožka a môžu nastať aj mdloby. Ak dieťa upadne do bezvedomia, je nevyhnutné okamžite volať záchranku, takisto pri súčte viacerých príznakov vyhľadajte radšej lekára. Prvou pomocou pri úpale je pobyt v chladnej miestnosti, dieťa si musí ľahnúť a zostať v pokoji. Schlaďte ho obkladmi, vlažnou vodou a ovievajte, prípadne prikryte vlhkou osuškou. Vreckami s ľadom potierajte krk. Podávajte minerálnu vodu riedenú pitnou vodou.

AKO ÚPALU A DEHYDRATÁCII PREDCHÁDZAŤ?
Vyhnite sa pobytu na slnku medzi 11:00 a 15:00 hod, obzvlášť pri pobytoch pri mori. Pozor na prudké zmeny teplôt, klimatizácia by nemala byť nastavená o viac ako 5 – 7 stupňov oproti teplote vonku. Dôkladne dodržiavajte pitný režim, deti by mali mať neustále pokrývky hlavy, vhodné sú tiež okuliare s UV filtrom. Samozrejmosťou je pravidelná aplikácia ochranného krému, ideálne so SPF 50. Dojčatá by mali mať chránené celé telo ľahkým oblečením alebo oblečením s UPF, aj počas kúpania v bazéne či pri mori. Rovnako dôležité je chrániť zrak okuliarmi s UV filtrom.

C&A
LINDEX

LEKÁRNIČKA
Obzvlášť na výlety mimo Slovenska či do hôr a iných oblastí mimo rušných miest je dobré mať so sebou dobre zásobenú lekárničku. Tento zoznam pokrýva najčastejšie ochorenia a zdravotné komplikácie, vy si z neho vyberte to, čo uznáte za vhodné, prípadne sa poraďte s lekárnikom. Všetko z toho rozhodne nepotrebujete na bežné jedno – dvojtýždňové dovolenky do turistických oblastí. Vo väčšine prípadov vám stačia základné lieky a krémy – proti teplote, hnačke a zvracaniu, bolesti hrdla a nádche, na alergiu a po uštipnutí, kinedryl ak vaše deti majú problémy počas dlhšieho cestovania, teplomer, rýchloobväzy a v letnom období krémy na opaľovanie a podráždenú pokožku od slnka.

Lekáreň Dr. MAX

POMÔCKY
Gázové štvorce, vodeodolné náplaste rôznej veľkosti, leukoplast, obväzy, nožnice, pinzeta, ihla,
uzatvárateľné špendlíky, odsávačka na soplíky pre najmenšie deti, dávkovač na lieky/striekačka.

ZÁKLADNÝ ZOZNAM LIEKOV
TEPLOTA – teplomer, antipyretiká (analgetiká) 2 formy podľa veku (Paralen/Panadol a Brufen)
NÁDCHA – morská voda, detské kvapky Olynth podľa veku
KAŠEĽ – suchý Tussin (2m), Stoptussin (od 6m), vlhký Mucosolvan alebo Solmucol (v Junior verzii sa môžu od
narodenia), Sinupret (od 2r) na kašel a dutiny
HNAČKA , ZVRACANIE – Tasectan (od narodenia), Smecta, Hylak, Kinedryl (všetky od 2r), Rehydratačný roztok
ZÁPCHA – probiotiká (Hylak forte, Nutrolin B… ), glicerínové čípky
PROBIOTIKÁ – najlepšie užívať už pred cestou
BOLESŤ ZUBOV – Calgel (obsahuje lidokaín), homeopatikum Chamomilla vulgaris 5 CH (5 guličiek, maximálne 5
krát denne)
OTRAVY – Carbosorb- čierne uhlie (od 3r)
ALERGIE – Fenistil kvapky (od 1m), gél (6m), Zodac (6r)
OČI/ UŠI – Ocuflash alebo Opthalmo-Septonex, Burrow, Otobacid (od narodenia)
BOLESŤ BRUCHA – Espumisan/Sab Simplex (od narodenia), No-Spa (od 1.r)
KOŽA – Krém na opaľovanie, Kalciová masť (regenerácia zaparenín, drobné popáleniny a i.), Panthenol (po spálení
kože, podráždení po kúpaní), Imazol (plienková dermatitída)
NA ZRANENIA (rozbité koleno a pod) – dezinfekcia (Dettol antiseptický sprej, Betadine), homeopatiká Traumeel – na úrazy a šok ako podporná liečba.

Držíme vám palce, aby ste nič z chorôb a zdravotných komplikácií nemuseli počas dovolenky riešiť a užili si ju s celou rodinou naplno!

Top