Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Striedať rôzne druhy letnej obuvi sa oplatí

Ste počas leta sandálový, teniskový či balerínkový typ? Alebo máte iný obľúbený druh, na ktorý nedáte dopustiť? Ortopédi a podiatri (ktorí liečia chorobné stavy nôh) zdôrazňujú, že pre nohy je ideálne, keď pravidelne striedate rôzne druhy obuvi a výšky opätkov.

Každý druh obuvi má iné využitie a vplýva na naše pohodlie, ale aj na celé naše telo. Ak máte problémy s plochými nohami či spadnutou pozdĺžnou klenbou, možným dôvodom sú nevhodné návyky pri nosení topánok. A to aj počas letného obdobia. Ak problémy neriešite, môže nimi trpieť celé telo. Bolesť sa začne šíriť od píšťaly cez koleno, bedrový kĺb až do krížovej časti chrbtice, ktorá je spojená s nohami. Dokonca to môže negatívne ovplyvniť aj krčnú chrbticu a kvôli kompenzačnému držaniu tela sa môžu objaviť aj bolesti hlavy. 

STRIEDAJTE RÔZNE DRUHY A MODELY OBUVI
Na každú aktivitu sú vytvorené vhodné topánky a podľa toho by sa mali využívať a správne striedať. Takisto by ste mali dbať na striedanie výšky opätkov a podrážky v pätovej časti. Nie je vhodné chodiť stále v topánkach s rovnou podrážkou a rozhodne nechodiť každý deň v topánkach s vysokým opätkom. Viac ako na módnosť by sme mali dbať na funkčnosť a pohodlie.

SANDÁLE
Jedny z najobľúbenejších druhov obuvi počas teplých letných dní, ktoré môžete využiť k vode, na výlety, aj do práce. Dopriať si vánok na holých prstoch namiesto spotených prstov v uzavretých topánkach je rozdiel, ktorý pozná každý. Vybrať si môžete tak elegantné modely na nízkej podrážke, hrubšej platforme či s podpätkom, ako aj športové sandále vhodné pokojne aj na ľahšie turistiky. Dôraz klaďte na kvalitu použitých materiálov a veľkosť, ktorá musí presne sadnúť a nikde kožu neodierať. V tomto majú výhodu nastaviteľné popruhy, ktoré sa prispôsobia tvaru chodidla. Obzvlášť v lete, keď sa naše nohy viac potia, by akýkoľvek zvýšený tlak na niektoré miesto mohol spôsobiť bolestivý otlak. Ak sa chcete vyvarovať ťažkostí počas dlhšieho chodenia, zvoľte spevnenú pätu. Sandále s úplne rovnou podrážkou však na dlhé chodenie nevoľte.

ROBEL
Baťa
Baťa
Baťa

ŠĽAPKY
Ich najväčšie NAJ je rýchlosť, s akou si ich obujeme. Keďže sa minimalizuje počet miest, na ktorých sa dotýkajú kože, obmedzujú sa aj šance odrenín. 

Štýlov je mnoho. Klasické ľahké gumené „žabky“ s nazúvaním pomedzi prsty sú ideálne na pláž, elegantné dizajnové nasúvacie modely sú vhodné aj na oslavy a letné párty. 

Väčšina šľapiek je vhodná na krátke chodenie, obzvlášť tie s rovnou podrážkou. Ak sa vyberiete na dlhé prechádzky v meste v šľapkách s tenučkou podrážkou, budú trpieť nielen nohy, ale začnete pociťovať aj celkovú únavu. Podvedome sa budete snažiť nájsť pozíciu, aby vás nebolel aj chrbát a skončíte s preťaženým svalstvom. Ak viete, že budete chodiť viac, vyberte si modely s mäkkou alebo anatomicky tvarovanou podrážkou, prípadne mierne zvýšeným podpätkom.

HUMANIC
Baťa
OFFICE SHOES
OFFICE SHOES

LODIČKY
Ide väčšinou o spoločenskú obuv na krátkodobé nosenie v interiéri. Nehodí sa na dlhšiu chôdzu v exteriéri, býva veľmi citlivá na vlhkosť a nerovný povrch. Lodičky s podpätkom vyšším ako 60 mm sa zo zdravotného hľadiska nehodia na celodenné nosenie. Obujte si ich na oslavy, svadby, romantickú večeru či do práce.

HUMANIC

ESPADRILKY
Espadrilky sú uzavreté ľahké vzdušné topánky, zvyčajne vyrobené z plátna s jutovou alebo ľanovou podrážkou, čo žiaľ býva magnetom na nečistoty. Nikdy ich neperte v práčke, čistite ich opatrne s kefou s čistiacou penou, príliš nevhlčite. Podrážku pred nosením nastriekajte vodeodolným sprejom, ktorý ochráni pred nežiadúcim premoknutím aj nečistotami. Pôvodne išlo o španielsku a francúzsku sedliacku obuv. 

Sú perfektnou obuvou na pomalé potulky mestom. Vo verzii s plným podpätkom sú ideálnymi topánkami k letným šatám.

ROBEL

BALERÍNKY
Pri tomto druhu obuvi by ste mali myslieť na výstelku, keďže zvyčajne mávajú veľmi tenkú podrážku.Pomôže to stlmiť nárazy pri chôdzi a dlhšie sa v nich budete cítiť pohodlne. Nezabudnite ich striedať s obuvou s anatomicky tvarovanou podrážkou alebo na mierne vyvýšenom podpätku.

ROBEL

TENISKY
Ak plánujete dlhšie behanie po obchodoch, obujte si pohodlné vzdušné tenisky. V predajniach je klimatizácia, takže aj v horúcich dňoch sa v nich budete cítiť dobre. Na vonkajšie nosenie voľte modely, ktoré aspoň čiastočne umožňujú nohe dýchať, keďže prílišné potenie spôsobuje vznik infekcií a nepríjemného zápachu. Kožené, koženkové a neprievzdušné syntetické modely voľte počas daždivých dní a chladných večerov.

A3 SPORT
EXIsport
EXIsport

A na záver len dodáme – myslite na svoje zdravie a pohodlie a kráčajte letom v topánkach, ktoré vám budú robiť radosť.

Top