Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Ako udržať svoje oblečenie v top stave a predĺžiť jeho životnosť

Pri investovaní do kvalitného oblečenia by sme chceli, aby nám slúžilo čo najdlhšie. Ak však budeme neopatrní, ľahko sa môže stať, že sa oblečenie poškodí, opotrebuje a znehodnotí, čo môže znížiť funkčnosť, pohodlie a estetiku našich vecí.

Prečítajte si niekoľko užitočných tipov, ako udržiavať oblečenie v dobrom stave počas dlhšieho používania, aby ste ho mohli nosiť s radosťou ešte mnoho rokov.

VYVARUJTE SA PREHNANÉHO NOSENIA JEDNEJ VECI

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú trvácnosť oblečenia, je časté nosenie. Kvalitné oblečenie by malo byť nositeľné po mnoho rokov, ale ak ho budeme príliš často nosiť, môže sa rýchlo opotrebovať a stratiť svoju pôvodnú kvalitu.

Prvým krokom k minimalizácii prehnaného nosenia je striedanie oblečenia. Urobte si z toho výzvu a skúste kombinovať svoje oblečenie novými spôsobmi! Zmena vám pomôže minimalizovať opotrebenie obľúbených kúskov a ušetriť peniaze. Navštívte módné blogy pre inšpiráciu a experimentujte s kombináciami z vašej šatníkovej zbierky. Budete prekvapení, koľko nových a jedinečných outfitov môžete vytvoriť z toho, čo už máte!

C&A

Dôležité je tiež zvážiť, kam sa chystáte ísť a aké je počasie. Niektoré kusy oblečenia môžu byť vhodné iba v určitých situáciách alebo v určitom počasí. Ideálne je napríklad nenosiť jeden a ten istý kabát/bundu počas celého zimného obdobia, ale môcť si vyberať medzi rôznymi kúskami podľa počasia a príležitosti.

PRANIE A SUŠENIE

Správne pranie a sušenie oblečenia je dôležité nielen pre udržanie jeho kvality, ale aj pre zdravie a pohodu používateľa. Tu sú niektoré tipy, ako správne prať a sušiť oblečenie, aby zostalo v dobrom stave dlhú dobu:

 1. Dodržiavajte návody na pranie

Každý kus oblečenia by mal mať svoje vlastné návody na pranie, ktoré by ste mali dodržiavať. Návody na pranie poskytujú informácie o najvhodnejších teplotách, druhoch pracích prostriedkov a programoch prania, ktoré sú pre daný kus oblečenia najlepšie. Dodržiavaním týchto návodov sa minimalizuje riziko poškodenia tkaniny a oblečenie zostáva v dobrom stave dlhodobo. Niektoré kusy oblečenia vyžadujú šetrnejší program, ako sú napríklad delikátne blúzky, alebo naopak tvrdší program, ako sú napríklad uteráky.

 1. Používajte menej pracích prostriedkov

Príliš veľa pracích prostriedkov môže poškodiť tkaninu oblečenia. Skúste používať menšie množstvo pracieho prášku, ako je odporúčané na obale najmä ak máte citlivé tkaniny, alebo sa snažte na pranie používať prírodné alternatívy.

 1. Prať na nižších teplotách

Prať oblečenie na nižších teplotách má množstvo výhod. Okrem ušetrenia energie a ochrany životného prostredia, sa minimalizuje aj poškodenie tkaniny. Väčšina oblečenia sa dá prať na nižších teplotách, ktoré nevyžadujú horúcu vodu. Ak máte citlivé tkaniny, skúste prať oblečenie na teplote do 30 °C.

 1. Vyhýbajte sa sušičkám

Sušičky sú rýchle a praktické, ale ich vysoké teploty môžu poškodiť tkaniny a spôsobiť zmenšenie alebo deformáciu oblečenia. Ak je to možné, radšej nechajte oblečenie uschnúť prirodzenou cestou, napríklad na vzduchu alebo na stojane. V prípade, že musíte použiť sušičku, vyberte nižšie teploty a krátke programy, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia.

 1. Používajte ochranné sáčky

Ak máte citlivé tkaniny alebo oblečenie s veľa ozdobami, mali by ste zvážiť použitie ochranných sáčkov pri praní. Ochranné sáčky zabránia treniu oblečenia a predchádzajú poškodeniu tkaniny alebo ozdôb. V sáčkoch môžete prať aj delikátne kúsky, ako sú podprsenky, plavky alebo čipkové nohavičky.

 1. Vyvarujte sa častému používaniu zmäkčovadiel

Ak chcete oblečenie zjemniť, skúste občas používať prírodné prostriedky ako ocot či sódu bikarbónu.

SKLADOVANIE

Kvalitné oblečenie by sme mali skladovať na miestach, kde bude chránené pred prachom, svetlom a zvýšenou vlhkosťou. Dôležité je tiež, aby sme ho neskladovali v preplnených skriniach, kde by mohlo dôjsť k deformácii a zničeniu tkaniny.

Tu sú niektoré tipy, ako správne skladovať oblečenie:

 1. Vyčistite oblečenie pred skladovaním

Pred skladovaním oblečenia by ste ho mali vyprať, alebo chemicky vyčistiť v čistiarni. Nevypláca sa skladovať špinavé oblečenie, pretože to môže spôsobiť trvalé poškodenie tkaniny a viesť k tvorbe plesní.

Čistiareň Penguvina
 1. Skladovanie v suchom prostredí

Pri skladovaní oblečenia je dôležité, aby bolo v suchom prostredí, pretože vlhkosť môže spôsobiť tvorbu plesní a iných nečistôt. Skúste uložiť oblečenie do suchého šatníka alebo skrine s dobrým vetraním. V prípade, že skladujete oblečenie v kartónoch alebo iných obaloch, pravidelne kontrolujte, či nie sú vlhké.

 1. Skladovanie na ramienkach

Skladovanie oblečenia na ramienkach je najlepšie pre kúsky ako sú bundy, kabáty, košele a blúzky, ktoré vyžadujú dobrú ventiláciu, ľahko sa pokrčia, pričom vyrovnanie by bolo náročnejšie ako u iných druhoch oblečenia, alebo by sa mohli skladaním poškodiť. Ramienka by mali byť dostatočne silné a pevné, aby udržali oblečenie vo svojej pôvodnej forme. Pre skladovanie delikátnych tkanín, ako sú napríklad hodváb alebo čipky, je vhodné použiť polstrované ramienka.

 1. Skladovanie zložením

Skladovanie oblečenia zložením je najlepšie pre kúsky ako sú tričká, svetre, nohavice a sukne v zásuvkách alebo na policiach. Zložením oblečenia na rovných povrchoch sa zabráni deformáciám.

 1. Skladovanie v ochranných obaloch

Dobrým príkladom sú vákuové obaly, ktoré chránia oblečenie pred vlhkosťou a prachom a je obzvlášť ideálne na skladovanie oblečenia mimo sezóny, ako sú napríklad zimné kabáty alebo letné šaty.

OPRAVA A ÚDRŽBA

Skôr ako sa problém zhorší, lepšie je ho rýchlo vyriešiť. Pokiaľ ide o drobné opravy, ako sú roztrhnuté švy, pokazený zips alebo odtrhnuté gombíky, môžete ich opraviť sami doma ak viete ako na to. Prípadne využite služby skúsenej krajčírky.

Okrem opráv by sme mali tiež pravidelne udržiavať svoje oblečenie v dobrom stave. Vyhýbajte sa použitiu žehličky na veľmi jemné tkaniny. Uistite sa, že máte správne nastavenú teplotu žehličky pre konkrétny typ látky, aby sa minimalizovalo riziko popálenia alebo iného poškodenia. V prípade citlivých tkanín, ako sú hodváb alebo čipka, je najlepšie použiť ochrannú handričku. Používajte ochranné sáčky pri praní na citlivé textílie a oblečenie s ozdobami.

Pri odstraňovaní škvŕn je dôležité byť opatrný, pretože agresívne prostriedky môžu poškodiť tkaniny. Vždy skúste najprv odstrániť škvrnu pomocou vody alebo prírodných prostriedkov, ako je sóda bikarbóna alebo ocot. Ak sa škvrna nepodarí odstrániť, použite špeciálne čistiace prostriedky pre konkrétny typ škvrny.

Škodcovia, ako sú napríklad mole šatové, môžu poškodiť tkaniny a zničiť ich kvalitu. Skladujte oblečenie v ochranných obaloch a pravidelne kontrolujte, či nie sú škodcovia prítomní.

ČO S OBLEČENÍM, KTORÉ JE POŠKODENÉ, NESEDÍ ALEBO HO UŽ NECHCETE?

Máte niekoľko možností, ako nakladať s oblečením, ktoré už nepoužívate. Môžete ho dať na predaj, vymeniť s niekým iným, darovať do charít alebo second-hand obchodov, recyklovať, prerobiť na nový kúsok oblečenia alebo ho jednoducho odhodiť.

Pokiaľ ide o oblečenie, ktoré je poškodené, môžete zvážiť jeho opravu alebo prerobenie – upcykláciu. Upcyklácia je proces premeny starého, použitého alebo nepotrebného materiálu na nový, funkčný a esteticky príjemný produkt s väčšou hodnotou. Príkladom upcyklácie môže byť premena starých džínsov na novú tašku, alebo využitie starých košieľ na nové vankúše. Týmto spôsobom môže byť odpadový materiál novým zdrojom a minimalizuje sa tvorba nového odpadu.

Darovanie zachovalého oblečenia do charít a second-hand obchodov pomáha udržať ho z funkčného hľadiska a pomôcť tým, ktorí si nemôžu dovoliť nové oblečenie. Môžete ho tiež darovať niekomu z rodiny a priateľov, čo je obľúbené hlavne pri detskom oblečení. Ak chcete získať peniaze za oblečenie, ktoré už nepotrebujete, môžete ho predať online na predajných platformách. Môžete tiež vyskúšať swap, čiže výmenu oblečenia, ktoré nechcete, za oblečenie, ktoré využijete vy alebo niekto iný z rodiny. Obľúbené sú tzv. swap burzy, kde si oblečenie pozriete naživo.

Správna údržba a oprava oblečenia môže predĺžiť jeho životnosť a ušetriť vám peniaze. Dodržiavaním správnych postupov pri čistení, skladovaní, žehlení a oprave oblečenia môžete zabezpečiť jeho trvácnosť a kvalitu počas dlhšieho používania. Pamätajte si, že správna starostlivosť o oblečenie nie je len o jeho trvácnosti, ale aj o tom, ako vyzerá a ako sa v ňom cítite.

Top