Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Jarná turistika – ako sa obliecť a čo si vziať so sebou?

Turistika na Slovensku je skvelý spôsob ako stráviť voľný čas a užiť si jarnú prebúdzajúcu sa prírodu. Zeleň, kvety, voňavý vzduch a pohyb, ktorý nám vyčistí hlavu a dodá endorfíny je to, pre čo sa oplatí vyraziť! Nemusíte hneď zdolávať tatranské štíty, aj menšie kopce v okolí vášho bydliska majú svoje čaro.

Poďme sa pozrieť na to, ako sa obliecť a čo so sebou vziať, aby vám počas dňa v prírode nič nechýbalo a cítili ste sa pohodlne a bezpečne.

VRSTVENIE OBLEČENIA NA VRCHNEJ ČASTI TELA
Jarné počasie na Slovensku môže byť nestále, preto je dôležité mať na sebe viaceré vrstvy oblečenia. Ak sa počasie zhorší alebo ochladí, môžete ľahko pridať vrstvy, počas slnečného dňa zase ubrať. Odporúča sa mať na sebe tri vrstvy – spodnú, strednú a vonkajšiu.

SPODNÁ VRSTVA by mala byť z materiálu, ktorý rýchlo schne, ako napríklad polyester alebo merino vlna. Ideálne v tomto období je tričko s krátkym rukávom, ktoré využijete, keď sa popoludní oteplí a vám začne byť aj vďaka pohybu teplo.

ALPINE PRO

STREDNÁ VRSTVA by mala byť teplejšia, ideálna je fleecová bunda, poslúži aj tenká mikina.

ALPINE PRO
NORDBLANC

VONKAJŠIA VRSTVA by mala byť vodotesná a vetruvzdorná, ako napríklad hardshellová bunda.

ALPINE PRO
NORDBLANC
NORDBLANC

NOHAVICE
Pri výbere nohavíc by ste mali zvážiť pohodlie a ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Môžete si zvoliť turistické nohavice, ktoré sú priedušné a zároveň chránia pred vlhkosťou a vetrom. Ak je teplejšie počasie, vhodnejšie môžu byť šortky, pamätajte ale na to, že v prípade zmeny počasia by ste mali mať pripravené extra oblečenie.

ALPINE PRO

OBUV
Obuv je kľúčovým prvkom pre pohodlnú turistiku. Vyberte si turistické topánky, ktoré sú pohodlné a poskytujú nohám dobrú oporu. Na jarnú turistiku na Slovensku je vhodné zvoliť kvalitnú obuv s dobrým profilom a širokou podrážkou pre lepšiu trakciu na nerovnom či klzkom teréne. Nové topánky otestujte najskôr pri menších prechádzkach, z ktorých sa ľahko vrátite, ak by vás náhodou začali tlačiť. Odporúča sa, aby ste mali v zálohe aj náhradné ponožky, aby ste si ich mohli vymeniť ak sa vám spotia alebo poškodia.

ALPINE PRO
NORDBLANC
NORDBLANC

OCHRANA HLAVY A RÚK
Hlava a ruky sú najcitlivejšie na zmenu teploty, preto odporúčame, aby ste mali pri sebe šatku, čelenku, čiapku alebo šiltovku, ktorá ochráni vašu hlavu pred slnkom a chladom. Nezabudnite na slnečné okuliare, keďže slnko môže byť na horách intenzívnejšie ako v nížinách a pomôžu tiež ochrániť proti vetru a prachu. Ak vyrážate na turistiku skoro ráno, ešte stále môže byť vhodné použitie tenších rukavíc, najmä ak budete v rukách držať turistické palice.

ALPINE PRO
ALPINE PRO

BATOH
Pri turistikách je dôležité, aby ste mali so sebou kvalitný a pohodlný turistický batoh, do ktorého si môžete dať potrebné veci. Odporúčame batoh s objemom okolo 25 až 30 litrov. Batoh by mal mať pás na bedrách, ktorý vám pomôže rozložiť váhu a zmierniť záťaž na chrbte.

ALPINE PRO

VODA A STRAVA
Nezabudnite si vziať so sebou dostatok vody a niečo pod zub. Vodu by ste mali mať v ľahkej kvalitnej fľaši s dobrým uzatváraním, aby vám v žiadnom prípade nevytiekla. Ideálne množstvo je aspoň 2 litre na deň. Pri výbere občerstvenia na turistiku je dôležité zvoliť potraviny, ktoré sú ľahko stráviteľné, poskytujú energiu a nezaberú veľa miesta v batohu. Napríklad ovocie, sušené ovocie, oriešky, cereálne či proteínové tyčinky, celozrnné pečivo s nátierkou a i.

OSTATNÉ VECI
Čím náročnejšiu a dlhšiu turistiku plánujete, tým sa viac oplatí myslieť na všetko potrebné, čo si so sebou vezmete. Okrem vyššie uvedených vecí to môže byť:

turistické palice – sú užitočné najmä na nerovnom teréne, kde poskytujú podporu a rovnomernú váhu na oboch nohách, čím sa znižuje záťaž na kĺby a svaly. Okrem toho, palice pomáhajú udržiavať rovnováhu, zvyšujú stabilitu a znižujú riziko pádu, čo je dôležité najmä pri prechádzaní cez potoky, skalnaté časti alebo pri prechádzaní cez ľad
opaľovací krém s vysokým UV faktorom
pláštenku alebo pršiplášť ak idete na turistiku bez vodeodolnej bundy, alebo chcete ochrániť pred prípadným dažďom aj batoh
mapa alebo navigácia v smartfóne, ktorá vám pomôže navigovať sa v teréne ak sa vydáte na potulky na neznáme miesta
baterka alebo čelovka pre prípad, že sa na turistike plánovane alebo neplánovane zdržíte až do zotmenia
aspoň základná lekárnička – rýchloobväz, dezinfekčné prostriedky, analgetiká a antihistaminiká môžu pomôcť pri malých poraneniach a zdravotných problémoch
powerbank – ak ste na dlhšej turistike a používate telefón na navigáciu alebo fotografovanie, powerbank vám pomôže udržať telefón nabitý.

Vhodné oblečenie a výbava na turistiku sú kľúčové pre bezpečnosť a pohodlie v prírode. S dobrým plánovaním a zodpovedným prístupom si môžete vychutnať krásy prírody bez starostí. Želáme vám veľa krásnych zážitkov!

Top