Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Rituály, ktoré vám zmenia život 

V každodennom zhone a strese modernej doby je ľahké stratiť kontakt so sebou samým a zabudnúť na malé momenty, ktoré robia život kvalitnejším. Vytváranie a dodržiavanie určitých rituálov v rôznych častiach dňa môže byť kľúčom k zvýšeniu pohody, produktivity a celkovej spokojnosti.

Nemusíte hneď začať robiť veľa vecí čo ste doteraz nerobili naraz, lebo by ste sa mohli cítiť preťažení. A tak rýchlo ako ste s danými rituálmi začali, tak rýchlo by ste aj pravdepodobne skončili. Stačí začať jedným – dvomi, a keď ich budete mať zautomatizované, môžete vyskúšať pridať ďalšie. Tu sú tipy na ranné, denné a predspankové rituály, ktoré môžu pozitívne zmeniť váš život:

Ranné rituály

Ako sa hovorí, ráno robí deň, preto je dôležité začať ho správne.

Začiatok dňa bez zhonu: Ak sú vaše rána uponáhľané, nastavte budík o 15 – 20 minút skôr ako ste boli zvyknutí doteraz. Aj keď by ste radšej venovali každú možnú minútu spánku, lepšie je vstať skôr a v pokoji začať deň a radšej ísť o niečo skôr spať.

Nezapínať telefón 30 – 60 minút po zobudení: Pozerať si mobilný telefón hneď po zobudení môže spôsobiť predčasný nárast dopamínu, čo môže viesť k rýchlejšiemu vyčerpaniu energie a zníženiu koncentrácie v priebehu dňa. Navyše, týmto spôsobom sa telo a myseľ okamžite dostávajú do stavu reaktivity a stresu, namiesto toho, aby sa postupne a pokojne prebudili do nového dňa. Namiesto prezerania sociálnych sietí preto radšej strávte tento čas niektorým z ranných rituálov ako je meditácia alebo dýchanie, prípadne prechádzka alebo cvičenie.

Hydratácia: Začnite deň pohárom vody, aby ste hydratovali telo po celonočnom odpočinku. Nachystajte si pitný režim aj na najbližšie hodiny – nalejte vodu do pohára alebo veľkého džbánu, ktorý budete mať pri počítači, do fľaše, ktorú budete mať v v aute, alebo taške pri sebe počas dňa.

Meditácia alebo dýchacie cvičenia: Krátka meditácia alebo dýchacie cvičenia pomáhajú uvoľniť myseľ a pripraviť sa na výzvy dňa. Začnite svoj deň piatimi minútami hlbokého bránicového dýchania, pričom sa sústredíte na pomalý a rovnomerný nádych a výdych, aby ste upokojili myseľ a pripravili sa na nový deň. Skúste tiež ráno stráviť niekoľko minút v tichu pri meditácii, pričom sa sústredíte na pozitívne afirmácie alebo len vnímajte prítomný okamih, aby ste posilnili vnútorný pokoj a čerstvosť.

Fyzická aktivita: Krátke, ale pravidelné cvičebné rutiny môžu zlepšiť cirkuláciu krvi, zvýšiť hladinu energie a podporiť mentálne zdravie. Ranné cvičenie môže zahŕňať aeróbne aktivity, posilňovanie, strečing alebo kombináciu týchto prvkov. Zaraďte do svojho dňa rannú rýchlu prechádzku, jogu, či ľahké posilňovacie cviky v trvaní 10 – 20 minút na pozitívne naštartovanie dňa.

Zdravé raňajky: Vyhraďte si čas na nutrične vyvážené raňajky, ktoré vás nabijú energiou. Mali by obsahovať kombináciu bielkovín, zdravých tukov a komplexných sacharidov. Príkladom môže byť ovsená kaša alebo biely grécky jogurt s orechmi, semienkami a ovocím. Kváskový chlieb s vajíčkom a avokádom. Smoothie s jogurtom, ovocím, listovou zeleninou, orechami, prípadne proteínovým práškom.

Denné rituály

Udržanie pozitivity a produktivity počas dňa si vyžaduje pravidelné pauzy a čas na regeneráciu, výživnú stravu, dostatok hydratácie či efektívnu organizáciu celého dňa.

Plánovanie dňa: Večer alebo hneď ráno si vyčleňte pár minút na to, aby ste si premysleli a zaznamenali úlohy a ciele na daný deň. Začnite stanovením troch hlavných priorít, ktoré chcete dosiahnuť, a potom pridajte ďalšie menšie úlohy v poradí ich dôležitosti. Tento proces vám pomôže získať jasnosť a sústrediť sa na to, čo je najdôležitejšie, a zároveň znižuje pocit preťaženia a stresu.

Pravidelné prestávky: Počas dňa si naplánujte krátke, približne päť až desaťminútové prestávky každé dve hodiny, počas ktorých môžete vykonať jednoduchý strečing, prejsť sa na čerstvom vzduchu alebo praktizovať hlboké dýchanie. Tieto pravidelné prestávky vám pomôžu udržať myseľ čerstvú a telo odpočinuté, čím zvyšujú vašu celkovú produktivitu a sústredenosť.

Učenie sa a osobný rozvoj: Čítanie alebo vzdelávanie sa, či už prostredníctvom kníh, článkov alebo online kurzov aspoň pol hodinu denne pomôže zvýšiť vašu kvalifikáciu, osobný rast, životnú spokojnosť a pocit naplnenia a šťastia. Zamyslite sa, v ktorej oblasti by ste sa chceli niečo dozvedieť alebo posunúť vpred a vyhľadajte si možnosti a formy vzdelávania.

Zdravé občerstvenie: Snažte sa zaradiť čo najviac zeleniny, celozrnných produktov a zdravých tukov do vášho jedálnička. Vyhnite sa kolísaniu energie konzumáciou zdravých snackov počas dňa. Nahraďte sladkosti a nezdravé slané pochutiny zdravými snackmi ako je napríklad grécky jogurt s ovocím, orechy a semienka, kúsky mrkvy alebo zeleru s hummusom, ovocné smoothie, plátky jablka s arašidovým maslom, celozrnné sušienky s tvarohom, varené vajíčko, sušené ovocie a orechy, sušená morská riasa, cottage syr s čerstvým ovocím, tyčinky z celozrnných obilnín a i. Vďaka kvalitnej strave môžete mať viac energie na všetky svoje aktivity, cítiť sa lepšie a mať lepšiu náladu.

Predspánkové rituály

Spôsob, akým ukončíte deň, ovplyvňuje kvalitu vášho spánku a celkovú regeneráciu.

Digitálny detox: Aspoň hodinu pred spaním vypnite všetky digitálne zariadenia, aby ste umožnili mozgu relaxovať a zabezpečiť nerušenú tvorbu hormónu melatonín (spánkový hormón), ktorý pomáha kvalitnému spánku. Zahŕňa to mobilný telefón, televíziu, počítač či tablet.

Čítanie: Čítanie knihy môže byť skvelým spôsobom, ako uvoľniť myseľ pred spaním.

Večerná relaxácia: Praktizujte relaxačné aktivity, ako sú teplé kúpele, jemné strečingové cvičenia alebo počúvanie pokojnej hudby.

Vzťahy: Venujte pár minút rozhovorom s partnerom/partnerkou, môžete sa porozprávať o vašom dni, záujmoch, o rodine, ale aj snoch, cieľoch, či plánoch na víkend, sviatky alebo dovolenku.

Vďačnosť: Zapisujte si, za čo ste každý deň vďační. To môže zlepšiť váš postoj a zvýšiť pocit šťastia. Založte si na tento účel zošit a stanovte si rovnaký čas, kedy si budete zapisovať aspoň 3 veci, za ktoré ste v daný deň vďační – napríklad že ste sa cítili lepšie ako v iné dni, za strechu nad hlavou, za príjemný rozhovor s kamarátkou, výbornú teplú večeru, dokončenie náročného projektu v práci, za všetky výzvy a prekážky, ktoré vám pomáhajú rásť, za šálku obľúbeného nápoja, za to, že vám cudzí človek venoval úsmev a podržal v obchode dvere, že ste vybavili dlho odkladané záležitosti na úrade, že vám zavolala sestra, za knihu, ktorá vás rozveselila a podobne.

Reflexia dňa: Strávte pár minút premýšľaním o udalostiach dňa a o tom, čo ste sa naučili alebo čo oceňujete.

Vytvorením a dodržiavaním týchto jednoduchých, ale účinných rituálov môžete značne zlepšiť kvalitu svojho života. Ranné rituály vám pomôžu začať deň s pozitívnou energiou, denné rituály udržia vašu produktivitu a dobre nastavené predspánkové rituály zabezpečia kvalitný odpočinok. Pamätajte, že zmena životného štýlu nemusí byť náročná – malé, konzistentné kroky môžu viesť k veľkým zmenám. Tieto rituály sú navrhnuté tak, aby posilnili vaše telo i myseľ a pomohli vám nájsť vnútornú rovnováhu a pohodu. Využite ich ako nástroj na vytvorenie pokojnejšieho, zdravšieho a šťastnejšieho života.

Top