Obchodné centrum otvorené 9-21 H. Lidl otvorený 7-21 H. (NE 8-21 H.)

Blog

Záver roka s prehľadom – ukončite staré, buďte pripravení na nové

Koniec roka je výnimočným obdobím, ktoré prichádza s príležitosťou na reflexiu, ocenenie a nové začiatky. Tento čas nám poskytuje jedinečnú šancu zastaviť sa, obzrieť sa za uplynulými mesiacmi a osláviť naše úspechy, ako aj poučiť sa z výziev, ktorým sme čelili.

Sviatky a koniec roka sú ako prirodzený míľnik, kedy môžeme uzavrieť jednu kapitolu našich životov a s očakávaním a nádejou sa pozerať na nový rok. Je na vás, na čo sa počas záverečných dní tohto roka zmeriate.

Každá z možných aktivít prispieva k celkovej pohode a pripravenosti na to, čo prinesie budúcnosť. Tu sú niektoré nápady, ako si vytvoriť vlastné sviatočné rituály a zároveň si užiť tento prechodný čas plný očakávania a nádeje.

VYJADRENIE VĎAČNOSTI ZA POZITÍVNE MOMENTY ROKA
Koniec roka je ideálnym časom na zamyslenie sa nad tým, za čo sme vďační. Vytvorenie zoznamu pozitívnych vecí, ľudí a skúseností z uplynulého roka môže zvýšiť našu spokojnosť a pozitívne myslenie.

 • Pohodlne sa usaďte na miesto, kde budete mať čas a pokoj na premýšľanie. Vezmite si zošit, alebo denník a pero. Zamyslite sa nad uplynulým rokom a spomeňte si na momenty, ľudí alebo udalosti, ktoré vám priniesli radosť a spokojnosť. Môžete sa zamerať na rôzne oblasti života, ako sú rodina, práca, zdravie alebo osobný rast. Napíšte si na papier všetko, za čo ste vďační, a pokúste sa byť čo najkonkrétnejší. Tento proces vám pomôže uvedomiť si, ako veľa dobrého ste zažili, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Ak chcete, môžete tiež napísať odkazy ľuďom, ktorí mali na váš rok pozitívny vplyv, a vyjadriť im vašu vďaku. Môže ísť o osobný list, email alebo len krátku správu či telefonát.

ČISTENIE A UPRATANIE PRACOVNÉHO STOLA A DOMOVA
Upratovanie fyzického priestoru môže byť symbolickým uzavretím roka. Čistý a organizovaný priestor môže vytvoriť kľudné prostredie na nové začiatky.

 • Začnite tým, že sa sústredíte na svoj pracovný stôl. To je miesto, kde strávite veľa času, a preto je dôležité, aby bolo čisté a usporiadané. Odstráňte všetky nepotrebné predmety, vrátane starých poznámok, nepoužívaných pier a nepotrebných dokumentov. Zorganizujte pracovný stôl tak, aby bol pre vás funkčný a pohodlný na prácu.
 • Potom prejdite jednotlivými miestnosťami vo vašom dome alebo byte. Začnite s miestnosťami, kde trávite najviac času, ako je obývačka, kuchyňa a spálňa. Vyhoďte alebo darujte všetky nepotrebné veci, ako je staré oblečenie, nepoužívané spotrebiče a zlomené veci. Urobte si poriadok v skriniach, policiach a zásuvkách. Upracte svoje veci a zorganizujte ich tak, aby ste sa k nim ľahko dostali.

RITUÁLY NA UZAVRETIE ROKA
Rituály na uzavretie roka môžu byť veľmi osobné a zmysluplné. Pomáhajú nám reflektovať nad minulým rokom, vyjadriť vďaku za prežité chvíle a pripraviť sa na nové začiatky. Tu je niekoľko tipov na rôzne rituály, ktoré môžete vykonať:

 • List budúcemu sebe: Napíšte list sami sebe, v ktorom zhodnotíte, čo ste dosiahli a čo ste sa naučili počas uplynulého roka. Vyjadrite svoje ciele a očakávania pre nadchádzajúci rok. Môžete si stanoviť konkrétne ciele týkajúce sa kariéry, zdravia, vzťahov alebo osobného rozvoja. Uložte tento list a otvorte ho až na konci budúceho roka. Bude to zaujímavý spôsob, ako porovnať, čo ste si plánovali s tým, čo sa skutočne udialo.
 • Meditácia a reflexia: Sadnite si na tiché miesto, kde sa budete môcť sústrediť. Hlboko dýchajte a pokúste sa upokojiť myseľ. Premýšľajte nad uplynulým rokom a spomínajte na jeho dôležité okamihy, úspechy aj výzvy. Zamyslite sa nad tým, čo ste sa počas roka naučili a ako tieto skúsenosti ovplyvnili vašu osobnosť a životnú cestu. Predstavte si svoje ciele a ambície do budúcnosti a vizualizujte si ich dosiahnutie.
 • Očistný rituál: Pripravte si jednoduchý očistný rituál, ktorý vám pomôže zbaviť sa negatívnej energie a záťaže z minulého roka. Môžete použiť kadidlo, sviečky, či zvukové nástroje ako tibetský zvon alebo tingsha činelky. Postupne prejdite každú miestnosť vo svojom dome a symbolicky ju „očistite“ od starých energií a myšlienok.
 • Ritualizovaný záväzok: Napíšte si svoje ciele na kartičky alebo listy a umiestnite ich na viditeľné miesto. Vyberte si symbol alebo predmet, ktorý bude reprezentovať vaše záväzky pre nový rok, napríklad malú sošku alebo kameň. Každý deň si pozrite svoj symbol a pripomeňte si svoje ciele, aby ste na ne nezabudli.

FINANČNÉ PREHODNOTENIE
Prehodnotenie vašich financií na konci roka vám pomôže udržať kontrolu nad vašimi financiami a plánovať pre budúci rok. Týmto postupom budete mať lepší prehľad o svojich financiách na konci tohto roka a budete pripravení na efektívne riadenie svojich financií v nadchádzajúcom roku.

 • Preskúmajte bankové výpisy: Získajte prehľad o všetkých transakciách, ktoré ste uskutočnili počas roka. Identifikujte príjmy, výdavky a transakcie, ktoré by mohli vyžadovať dodatočnú pozornosť.
 • Zhodnoťte svoje rozpočty: Porovnajte svoje plánované rozpočty so skutočnými výdavkami. Zistite, kde ste prípadne prekročili rozpočet a čo môžete urobiť, aby ste sa vyhli tomu istému v budúcnosti.
 • Preskúmajte svoje úspory: Ak máte úspory, zhodnoťte, ako sa vám darilo ich budovať počas roka. Zistite, či dosahujete svoje ciele v oblasti úspor a investícií.
 • Stanovte si finančné ciele: Na základe svojich pozorovaní a prehľadu svojich financií si stanovte konkrétne finančné ciele na nadchádzajúci rok. Mohlo by to byť zvýšenie úspor, splatenie dlhov alebo investovanie.
 • Vytvorte si plán: Keď máte jasné ciele, vytvorte si k nim plán. Určte, aké kroky budete podnikať, aby ste tieto ciele dosiahli. To môže zahŕňať úpravu svojho rozpočtu, hľadanie nových príležitostí na zvýšenie príjmu alebo investovanie do vzdelávania v oblasti financií.

OSLAVA A UZNANIE VLASTNÝCH ÚSPECHOV
Je dôležité osláviť aj tie najmenšie úspechy. Uznanie vlastných úspechov posilňuje sebavedomie a motivuje nás k ďalšiemu rastu.

 • Začnite tým, že si vytvoríte zoznam vašich úspechov, ktoré ste dosiahli počas uplynulého roka. Nezabudnite zahrnúť aj tie menšie, pretože každý krok k cieľu má hodnotu. Potom tieto úspechy oslávte, a to buď s rodinou, priateľmi alebo sami so sebou.
 • Môžete si zorganizovať malú oslavu, kde si užijete čas s blízkymi a podelíte sa o svoje úspechy. Toto je vynikajúca príležitosť na potešenie sa zo svojich výsledkov. Okrem toho si môžete dopriať aj malú odmenu, či už ide o relaxačný víkendový pobyt, obľúbený dezert alebo iný spôsob, ako sa odmeniť za svoje úsilie a dosiahnuté ciele.

PLÁNOVANIE A CIELE NA BUDÚCI ROK
Stanovenie cieľov a plánov na nadchádzajúci rok je dôležitým krokom, ktorý vám pomôže udržať sústredenosť a motiváciu. Táto príležitosť na nové začiatky a zlepšenie je kľúčom k dosiahnutiu svojich ambícií. Nezabudnite, že plánovanie a stanovovanie cieľov je dynamický proces, ktorý sa môže meniť a prispôsobovať vašim potrebám a okolnostiam. Dôležité je, že vás to usmerňuje a pomáha vám sledovať svoje sny a ciele.

 • Prvým krokom je premyslieť si, čo presne by ste chceli dosiahnuť v nasledujúcom roku. Môže to byť v oblasti kariéry, vzťahov, zdravia alebo osobného rozvoja. Dôležité je stanoviť si konkrétne a realistické ciele, ktoré sú miernou výzvou, ale zároveň dosiahnuteľné.
 • Potom si tieto ciele rozdeľte na menšie úlohy a kroky. Týmto spôsobom budete mať jasný plán, ako sa k svojim cieľom postupne približovať. Plánovanie krok po kroku vám umožní udržať prehľad a zabezpečí, že budete schopní udržať svoju motiváciu počas celej cesty.

Vďaka týmto krokom môžete s pokojným srdcom uzavrieť starý rok a vstúpiť do nového s pocitom pripravenosti a očakávania lepšieho zajtrajška.

Top